طراحی سایت و هر آنچه که پیش از سفارش باید بدانید

آنچه در این مقاله می خوانید

طراحی سایت

اولین وب سایت در سال ۱۹۹۱ ساخته شده است، در اثر گذر زمان طراحی سایت تغییرات زیادی را داشته است، به طوری که در حال حاضر بیشتر از یک میلیارد سایت در اینترنت وجود دارد. در دنیای دیجیتال امروز طراحی یک وب سایت حرفه‌ای برای هر کسب و کاری الزام دارد. برای داشتن یک سایت فعال و خوب، لازم است اقدامات زیادی انجام دهید. یک سایت از عناصر و اجزای مختلفی تشکیل شده که در ارتباط با یکدیگر هستند.

در واقع همین بخش‌ها مشخص می‌کنند که یک وب سایت چگونه نمایش داده شود؛ اما روند طراحی سایت چیست و برای طراحی بهینه یک وب سایت چه اقدامی باید کرد؟ اگر به دنبال پاسخ این پرسش‌ها هستید، تا پایان مطلب، با ما همراه باشید.

طراحی سایت چیست؟

طراحی وب سایت، هنر برنامه‌ریزی و تنظیم محتوای مناسب برای نمایش یک سایت است تا شما محتوای خود را با جهان به اشتراک بگذارید. هر فرد با هدف متفاوتی به سراغ طراحی سایت می‌آید، برای طراحی یک وب سایت روش‌های مختلفی وجود دارد. یک سایت را می‌توان با به کارگیری زبان‌های برنامه نویسی یا با کمک سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس، طراحی و راه اندازی کرد.

در یک تعریف کلی، طراحی سایت یا وب دیزاین به مراحل طراحی و ساخت یک پایگاه اینترنتی جهت اطلاع رسانی، معرفی شرکت و ارائه محصولات آن گفته می‌شود. طراحی وب سایت پروسه ای است که از لایه‌سازی صفحات وب، تولید محتوا، طراحی گرافیکی و رعایت اصول سئو شکل می‌گیرد.

با توجه به نوع سایت، روش طراحی سایت و همچنین میزان تجربه و مهارت فرد طراح، مدت زمان طراحی می‌تواند متفاوت باشد. به نظر شما چرا امروزه کسب و کارها برای حضور در فضای اینترنت به سایت احتیاج دارند؟ آیا شبکه‌های اجتماعی کافی نیست؟

طراحی سایت چیست؟

تاریخچه وب دیزاین چیست؟

تیم برنرزلی، مخترع وب، با با راه‌اندازی اولین وب سایت در سال ۱۹۹۱، نام خود را به عنوان نخستین سازنده وب در تاریخ به ثبت رساند. در نخستین وب سایت، از ابر متن و ارتباط برای ارسال ایمیل استفاده شده بود. در این سایت ساده متنی هیچگونه گرافیک، تصویر و حتی رنگ بندی به کار نرفته و هنوز هم در دسترس است.

مراحل وب دیزاین چگونه است؟

همانطور که در تعریف وب سایت داشتیم، طراحی وب سایت به معنای طراحی، ساخت و راه‌اندازی یک وب سایت یا بهینه سازی یک سایت قدیمی در بستر اینترنت است. شامل چهار مرحله اصلی است که در ادامه هر کدام را توضیح خواهیم داد:

طراحی وایرفریم

ابتدا با توجه به نوع سایت و نیاز مشتری، یک نمای کلی از سایت طراحی می‌کنیم. این نما شامل یک نقشه کلی از صفحات سایت و تعیین جایگاه و چیدمان المان‌ها و عناصر مختلف است.

طراحی گرافیک سایت

پس از مشخص شدن محل قرارگیری عناصر سایت، باید سایت را طراحی کنیم. در این مرحله با توجه به نوع کسب و کارهای اینترنتی و با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص رنگ بندی و گرافیک سایت طراحی می‌شود.

گرافیک طراحی سایت

کدنویسی و برنامه نویسی

با توجه به سایت طراحی شده و نیاز مشتری، در این مرحله می‌توان از روش‌های مختلفی برای مدیریت سایت استفاده کرد. سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس یا طراحی یک فریم ورک اختصاصی برنامه نویسی، تصمیم گیری در این بخش بر اساس هزینه‌ها و نیاز مشتری صورت انجام می‌شود.

کد نویسی در طراحی سایت

راه‌اندازی سایت

بعد از پشت سر گذاشتن مرحله ۳، به راه‌اندازی سایت در بستر جهانی اینترنت می‌پردازیم. در این مرحله پس از تهیه یک هاست و نام دامنه مناسب سایت را پیکربندی کرده و در دسترس همگان قرار می‌دهیم.

راه اندازی سایت

انواع طراحی سایت چیست؟

به صورت کلی سایت‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از سایت‌های استاتیک و سایت‌های داینامیک. در ادامه به شما خواهیم گفت که هر کدام از آنها چه ویژگی‌هایی دارند و در چه زمینه‌هایی استفاده می‌شود.

سایت‌های استاتیک

در این نوع سایت تنها قسمت فرانت اند انجام می‌شود و هر کدام از صفحات سایت جداگانه در سرور بارگذاری می‌شوند. در سایت‌های استاتیک امکان تغییر محتوای سایت توسط مدیر آن وجود ندارد و برای این کار باید یک طراح سایت را استخدام کنید یا طراحی سایت را یاد بگیرید. البته امروز با توجه به وجود سیستم‌های پیشرفته مدیریت محتوا، مانند وردپرس، استفاده از سایت‌های استاتیک کمتر شده است. معمولا از این نوع سایت‌ها برای شرکت‌های کوچک یا سایت‌های معرفی که نیاز چندانی به تغییر ندارند، استفاده می‌شود.

سایت‌های داینامیک

در سایت‌های داینامیک با توجه به پویایی که دارد، هر دو بخش فرانت اند و بک اند اجرا می‌شود. بک اند در این نوع از وب دیزاین وظیفه پویا سازی وب سایت را بر عهده دارد. پویا بودن سایت به این معناست که تمامی محتوای سایت توسط مدیر سایت قابل تغییر باشد؛ به صورتی که می‌توانید هر روز یک محتوای جدید و متغیر در سایت خود بارگذاری کنید. نمونه این سایت‌ها، سایت‌های خبری و مجله‌ای هستند.

طراحی سایت را چگونه شروع کنیم؟

مهمترین عامل در تبدیل شدن به یک طراح سایت حرفه‌ای، یادگیری مفاهیم اولیه و به دست آوردن تجربه است. بهترین مرجع در زمینه یادگیری طراحی وب، می‌تواند آموزش‌های پروژه محور در زمینه طراحی وب باشد. با انجام پروژه‌های مختلف حین آموزش، می‌توانید تجربه اولیه در زمینه توسعه و آنلاین کردن یک سایت را به دست آورد.در ادامه به صورت مرحله به مرحله توضیح می‌دهیم که چه مراحلی را باید طی کنید.

فراگیری زبان HTML

از HTML برای ایجاد بدنه اصلی و ساختار کلی صفحات وب استفاده می‌شود که با تگ کار می‌کند و این تگ‌ها مشخص کننده عناصر استفاده شده در صفحه وب سایت هستند.

فراگیری زبان CSS

دومین قدم برای کسی که قصد دارد به طراحی وب سایت بپردازد استفاده از CSS است. این مورد به منظور زیبا سازی و فرم دهی به صفحات وب استفاده می‌شود. به کمک CSS می‌توانید خصوصیاتی همچون رنگ، فونت، ابعاد، سایز، نحوه چیدمان عناصر و… را در صفحه وب تعیین کنید.

فراگیری زبان جاوا اسکریپت

با تسلط بر HTML و CSS قادر به طراحی صفحات وب ایستا خواهید بود. اما امروزه کاربران بیشتر از سایت‌های تعاملی و پویا استقبال می‌کنند. جاوا اسکریپت از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه نویسی برای پویا کردن سایت به شمار می‌رود که از شیوه‌های مختلف برنامه نویسی پشتیبانی می‌کند. از این زبان می‌توان برای برنامه نویسی سرور، اپلیکیشن‌های موبایل، بازی و اپلیکیشن‌های دسکتاپ استفاده کرد.

زبان های برنامه نویسی در طراحی سایت

پیشنهاد می کنیم مقاله طراحی کاتالوگ و تاثیر آن بر بازاریابی دیجیتال را مطالعه کنید.

چرا کسب و کارها به سایت نیاز دارند؟

به نظر می‌رسد که امروزه شبکه‌های اجتماعی با حضور پررنگی که در زندگی روزمره انسان‌ها دارند، بر فضای اینترنت حکمرانی می‌کنند. در این شرایط، ممکن است از خودتان بپرسید آیا واقعاً کسب و کار من به یک سایت نیاز دارد؟ جالب است که بدانید که طبق آمار، بیش از ۷۰ درصد از مردم، قبل از خرید حضوری درباره برند مورد نظر خود به صورت آنلاین تحقیق می‌کنند. حالا اگر کسب و کارهای کوچک وب سایت نداشته باشند، تعداد زیادی از مشتریان خود را از این طریق از دست خواهند داد، در ادامه به بررسی دلایل لزوم طراحی وب سایت برای کسب و کارها پرداخته‌ایم.

فروش بیشتر و کسب درآمد

در حال حاضر عوامل مختلفی همچون دسترسی مردم به اینترنت پرسرعت سبب گسترش روز افزون فروشگاه‌های اینترنتی شده است. پیش بینی می‌شود که تا سال ۲۰۲۵ میزان فروش اینترنتی به بیش از ۵ تریلیون دلار برسد. طبیعتاً مشاغلی که سایت ندارند این فرصت بزرگ را که همواره در حال پیشرفت است از دست خواهند داد.

در واقع یک سایت به شما این امکان را می‌دهد تا به صورت ۲۴ ساعته در دسترس مخاطب باشید و حتی زمانی که خواب هستید فروش داشته باشید.

ایجاد مزیت رقابتی با دیگر رقبا

بررسی وضعیت رقبا همواره یکی از استراتژی‌های مهم در کسب و کارها بوده است. با طراحی یک سایت خوب برای کسب و کار خود، علاوه بر اینکه همواره وضعیت رقبای خود را بررسی می‌کنید، می‌توان نظرسنجی از مخاطبان و کاربران آنلاین را با ایجاد مزیت رقابتی و نسبت به رقبای خود در جایگاه بهتری قرار داد، برای مثال تولید محتوای با کیفیت و پاسخ دهی سریع به سوالات مشتریان می‌تواند نوعی مزیت برای شما باشد.

رفع انتظارات مشتریان

با افزایش کاربرد اینترنت و فضای دیجیتالی در زندگی مردم، جستجوی آنلاین درباره انواع کسب و کارها نیز افزایش پیدا کرده است. مخاطبان انتظار دارند که شما در فضای آنلاین حضور داشته باشید. به جرات می‌توان گفت حضور شما در فضای آنلاین، از طریق یک وب سایت علاوه بر اینکه شما را حرفه‌ای‌تر نشان می‌دهد، اعتبار شما را نیز در چشم مخاطبان افزایش داده و باعث می‌شود راحت‌تر به شما اعتماد کند. از طریق وب سایت، شما با مخاطبان خود تعامل بیشتری خواهید داشت و می‌توانید به سوالات آنها پاسخ دهید.

برندینگ و اعتبار بخشی به کسب و کار

داشتن یک سایت را می‌توان از موثرترین راه‌ها برای شناخته شدن یک برند دانست. در واقع سایت شما وسیله‌ای برای معرفی کسب و کارتان به مشتریان خواهد بود تا درک آنها را نسبت به خودتان افزایش بدهید. بدون سایت کسب و کار شما عملاً برای افراد نامرئی خواهد بود.

صرفه‌جویی در زمان

یکی از مهم‌ترین امور در مدیریت کسب و کار برقراری ارتباط با مشتریان است که با داشتن یک سایت شما می‌توانید ضمن تعامل بیشتر با آنها به راحتی به سوالات رایج و تکرار شونده پاسخ دهید و زمان خود را به بهترین شکل مدیریت کنید.

سخن پایانی

طراحی یک وب سایت حرفه‌ای و موثر نیازمند بررسی دقیق نیازها، برنامه‌ریزی و استفاده از بهترین شیوه‌ها و روش‌ها است. در نظر داشته باشید که همیشه تکنولوژی‌ها در حال تغییر هستند. طراحی و ایجاد یک سایت، در حقیقت به منزله شروع کار شما در فضای وب است. با رعایت نکات مهم طراحی سایت، می‌توانید یک وب سایت کامل و جذاب برای هدف خود ارائه دهید.

1 فکر در مورد “ طراحی سایت و هر آنچه که پیش از سفارش باید بدانید

  1. نوید گفت:

    طراحی سایت واقعا پیچیده است و وردپرس خیلی خوبه برای طراحی سایت و واقعا کار راه بندازه
    دمتون گرم بابت مطالب مفیدی که میذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.