انواع کاغذ مورد استفاده در صنایع مختلف

آنچه در این مقاله می خوانید

انواع کاغذ چاپ

آیا می‌دانید گرماژ انواع کاغذ چیست؟ یا با انواع کاغذ تحریر و چاپ آشنا هستید؟ امروزه بیش از ۳۰۰۰ نوع کاغذ مختلف، که هرکدام برای موارد و مصارف گوناگونی در بازار دنیا وجود دارد که هرکدام برای انواع مختلف چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین مواردی که تاثیر فراوانی روی هزینه چاپ دارد، نوع کاغذ و مقوا مصرفی است.

برای تولید انواع کاغذ چاپ ابتدا درخت‌ها را می‌برند و با استفاده از یک دستگاه مخصوص آنها را تکه تکه می‌کنند. کاغذ یکی از کهن‌ترین ابزار تحریر است که از آن برای نوشتن نامه و بسته‌بندی استفاده می‌کردند. اگر می‌خواهید انواع کاغذهای موجود را بشناسید، این مقاله را از دست ندهید.

انتخاب انواع کاغذ چاپ به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه‌ای که برای خرید کاغذ انجام می‌شود، تحت تاثیر موارد مختلف قرار دارد که یکی از موارد مشخص کننده در این مورد نوع کاغذ و کاربرد آن است. در واقع ما باید با توجه به کاربردی که کاغذ برایمان دارد، نوع کاغذ مورد استفاده را انتخاب کنیم. پس لازم است بیشتر در مورد انواع کاغذ چاپ و کاربردهای آنها بدانیم تا در کنار انتخاب مناسب هزینه‌ها را نیز کنترل کنیم و پرینت ارزانی داشته باشیم.

در صنایع متعدد با توجه به کاربرد و نیاز شغلی از کاغذهای  مختلفی استفاده می‌شود، به طور کلی می‌توان گفت کاغذهای چاپ را براساس پارامترهای متفاوت از جمله اندازه، گرماژ و جنس تقسیم بندی می‌کنندکه در ادامه مقاله هر کدام از این موارد را بررسی خواهیم کرد.

تقسیم بندی کاغذها

تقسیم بندی کاغذها

انواع کاغذ چاپ بر اساس اندازه

کاغذها معمولاً به دو صورت رول و شیت مورد استفاده قرار می‌گیرند که کاربرد کاغذهای شیت به مراتب بیشتر است.متداول‌ترین کاغذهایی که در چاپ به صورت شیت استفاده می‌شود شامل کاغذهای 4.5 ورقی، 2 ورقی و 3 ورقی هستند.

انواع کاغذ چاپ بر اساس گرماژ

یکی از معیارها برای دسته بندی کاغذ چاپ، گرماژ کاغذ است. گرماژ یکی از مهمترین موارد در تعیین کیفیت و ضخامت کاغذ است. هر چقدر که مقدار گرماژ بالاتر باشد، کیفیت، ضخامت، استحکام و حتی قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت. با توجه به تعریف انجام شده گرماژ کاغذ تعیین کننده ویژگی‌های فیزیکی مانند کیفیت و ضخامت آن است و براساس وزن کاغذ در ابعاد مشخصی تعیین می‌شود.

کاغذ تحریر ۷۰ گرمی

از این نوع کاغذ برای چاپ کتاب و نوشت‌افزار و همچنین برای استفاده کارهای اداری و پرینتر مناسب محسوب می‌شود. این کاغذ از کاغذ ۸۰ گرمی نازک‌تر است و در اصطلاح زیر دست کمتری دارد؛ لذا بهتر است برای کارهای چاپی مانند کتاب از این کاغذ استفاده نشود.

کاغذ تحریر ۸۰ گرمی

این نوع کاغذ یکی از پرمصرف‌ترین و معروف‌ترین کاغذهای موجود است که بهتر است برای چاپ کتاب و تولیدات با کیفیت چاپی بالا مورد استفاده قرار بگیرد.

کاغذ تحریر ۹۰ گرمی

این نوع کاغذ از کیفیت بهتری نسبت به کاغذ تحریر ۸۰ گرمی برخوردار است و بیشتر از آن برای محصولات چاپی و کتاب‌هایی با رنگ نور بالا استفاده می‌شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله بررسی انواع کارتن و موارد مصرف آنها را مطالعه کنید.

کاغذ تحریر ۱۰۰ گرمی

از این نوع کاغذ هم برای کارهای رنگی که احتیاج به رنگ نور بالایی دارند، استفاده می‌شود. به‌دلیل مقاومت و قابلیت تا زدن این نوع کاغذ، از آن می‌توان برای بروشور چند و پمفلت بیشتر استفاده کرد.

کاغذ گلاسه ۹۰ گرم

این کاغذ برای کتاب‌ها و بروشورهایی که تعداد صفحات زیادی دارند مناسب است. همچنین برای چاپ اقلام تبلیغاتی تکی که زمان نگهداری کمتری دارند، انتخاب خوبی خواهد بود.

کاغذ گلاسه ۱۱۵ گرم

اگر می‌خواهید برای کتابچه و کاتالوگی که صفحات زیادی دارد از کاغذی استفاده کنید که ضخیم نباشد و در عین حال کیفیت خوبی را داشته باشد، این نوع کاغذ گلاسه می‌توانند انتخاب خوبی باشد.

کاغذ گلاسه ۱۳۵ گرم

یکی از کاغذ گلاسه‌هایی که به صورت متداول در چاپ کاتالوگ بروشورهای برگه‌ای استفاده می‌شود این نوع است. این کاغذ در چاپ انواع اقلام تبلیغاتی مانند بروشورها و کاتالوگ‌های تک برگ و لت دار نیست کاربرد دارد.

کاغذ گلاسه ۱۵۰ گرم

این کاغذ برای چاپ اقلام تبلیغاتی مانند پوستر، فلایر، بروشور و غیره مناسب است. همچنین به صورت کاربردی برای ساخت پاکت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقوای گلاسه ۲۰۰ ۲۵۰ ۳۰۰ گرمی

از این نوع مقوا برای جلد فولدرها کتاب‌ها کاتالوگ‌های تبلیغاتی و بسته‌بندی‌های مختلف استفاده می‌کنند. از این نوع گرماژ معمولاً در کارهایی که نیاز به روکش دارند استفاده می‌شود.

انواع کاغذ چاپ

انواع کاغذ چاپ

انواع کاغذ بر اساس جنس

کاغذها در جنس‌های متفاوتی تولید می‌شوند و هرکدام کارایی و کاربرد خود را دارند. کاغذهای مختلفی وجود دارند که برای چاپ مناسب هستند و در صنعت چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاغذهای گلاسه و کتان جزو کاغذهایپرکاربرد و مناسب جهت استفاده در چاپ افست و  دیجیتال هستند؛ در ادامه با انواع جنس کاغذ آشنا خواهیم شد.

کاغذ تحریر writing paper

از کاغذ تحریر اغلب برای چاپ انواع کتاب، مجلات، سررسید و اوراق اداری استفاده می‌شود.همچنین متداول‌ترین کاغذ برای مصارف اداری و نوشتار کاغذ تحریر است که این کاغذ پوششی ندارد و از هر دو طرف آن بدون اینکه جوهر چاپ به پشت صفحه نفوذ کند می‌توان برای چاپ استفاده کرد.

کاغذ گلاسه coated paper

کاغذ گلاسه را می‌توان یکی از پرمصرف‌ترین کاغذها در چاپ دانست. کاغذ گلاسه که اصولاً در یک رو یا دو روی آن لعاب زده شده است، طوری طراحی شده که چاپ روی آن با کیفیت خوبی انجام می‌شود. درنتیجه به این دلیل رنگ ها به‌خوبی نمایان خواهند بود.سطح صاف، سنگینی و کیفیت بالای کاغذ گلاسه باعث شده است کهاز آن برای چاپ طرح‌های مختلف تک رنگ و چند رنگ استفاده شود.

کاغذ الوان یا تحریر رنگی

به‌دلیل رنگ بندی متفاوت این نوع کاغذ، از کاغذهای الوان معمولاً برای متمایز کردن چیزی مانند نسخه‌های دوم و سوم فاکتور استفاده می‌شود. همچنین از گرماژهای پایین این کاغذ برای چاپ تراکت‌های رنگی و در گرماژ‌های بالا برای تولید کاغذ کادو نیز استفاده می‌شود.

کاغذ پشت چسب‌دار

این نوع کاغذ به چسب آغشته شده و یک روکش سیلیکونی با رنگ زیرو سفید زیر آن قرار گرفته و بعد از چاپ برداشته شده تا کاغذ قابلیت چسباندن روی سطوح مختلف را داشته باشد. برخی از انواع این کاغذها به دلیل نامرغوب بودن و اینکه زمان چاپ در اثر فشار چسب بین دو لایه بیرون می‌زند مناسب چاپ نیستند؛ بنابراین، هنگام نیاز باید از نوع خوب آن استفاده شود.

انواع کاغذ بر اساس کاربرد

کاغذها انواع گوناگونی دارند و براساس ویژگی و کاربردهایی که دارند دسته‌بندی می‌گردند. در اینجا سعی داریم شما را با چند نوع از کاغذهایی که مناسب شرایط چاپ هستند آشنا کنیم.

کاغذ روزنامه

کاغذ روزنامه که در چاپ روزنامه‌ها و صورتحساب‌هایی چون قبض‌ها و غیره کاربرد دارد از خمیری متشکل از خمیر چوب و الیاف بازیافتی تهیه می‌شود. این الیاف به دلیل ناخالصی که دارند سبب تغییر رنگ کاغذ در مواجهه با نور خورشید می‌شوند. همچنین عمر این کاغذها زیاد نیست و احتمال پوسیدگی و شکنندگی هم افزایش می‌یابد.

کاغذ مکانیکی

این کاغذ نوعی کاغذ روزنامه مرغوب است؛ چون بخش عمده این کاغذ را تشکیل می‌دهد و تنها چند درصد خمیر شیمیایی به منظور افزایش مقاومت به آن افزوده می‌شود. خمیر کاغذهای مکانیکی را با کمک مواد شیمیایی سفیدتر می‌کنند تا مرغوبیت آن افزایش پیدا کند. این کاغذ گزینه مناسبی برای چاپ مجلات، چاپ کاتالوگ و چاپ بروشور ارزان‌قیمت است.

پیشنهاد می کنیم مقاله طراحی سایت و هر آنچه که پیش از سفارش باید بدانید را مطالعه کنید.

کاغذ شیمیایی

در ساخت این کاغذ نیز از خمیر چوب استفاده می‌شود؛ اما به جای استفاده از روش مکانیکی آن را با روش شیمیایی تولید می‌کنند. مقدار خمیر شیمیایی مصرفی در این روش تقریباً ۹۰ درصد است. این نوع کاغذ از استحکام و رنگ خوبی برخوردار است و به‌عنوان کاغذ تحریر، کاغذ فتوکپی و مجله استفاده می‌شود. از مزایای این کاغذ می‌توان درجه رنگ‌پذیری مطلوب را نام برد، اما کیفیت چاپ رنگی روی کاغذهای شیمیایی در حد کاغذ گلاسه نیست.

کاغذ مقوایی

از کاغذ مقوایی برای تهیه جلد کتاب، کاتالوگ و ساخت جعبه و کارتن استفاده می‌شود. مقوا اغلب از کاغذ بدون پوشش تهیه می‌شود، البته نوع پوشش‌دار آن هم تولید می‌گردد. وزن مقوا معمولاً از ۱۵۰ گرم شروع می‌شود و مقوای ضخیم‌تر را می‌توان از لمینت کردن دو تا سه لایه مقوا به یکدیگر تهیه کرد.

چاپ دیجیتال در اصفهان

چاپ دیجیتال

کاغذ چاپ دیجیتال

پیشرفت‌های به‌وجود آمده در چاپ دیجیتال، استفاده از هر نوع کاغذ را که قبل‌تر در چاپ حافظ استفاده می‌گردید را فراهم آورده است. اما در گذشته نیاز به استفاده از کاغذهای مخصوص، برای چاپ دیجیتال امری اجتناب ناپذیر بود.

 • در چاپ دیجیتال از تونر به جای مرکب استفاده می‌شود.
 • استفاده از کاغذ گلاسه در روش‌های الکتروگرافی می‌تواند مشکلاتی را ایجاد نماید که ناشی از عملکرد پوشش کاغذ به عنوان یک عایق است.
 • درجه رطوبت کاغذ در چاپ دیجیتال یکی از موارد حیاتی است.
 • کاغذهای مخصوصی برای چاپ دیجیتال عرضه می‌شوند که از نوع کاغذهای پلاستیکی هستند.
 • قیمت این کاغذ نسبت به نوع مشابه آن که در روش چاپ حافظ مصرف می‌شود، بیشتر است.

استفاده از انواع کاغذها در چاپ متناسب با کاربرد، نشان‌دهنده حرفه‌ای بودن یک مجموعه چاپی خواهد بود که مجتمع چاپ و بسته بندی داوین در این عرصه جزو خوش‌نام‌ترین نمونه‌ها است.

کلام آخر

با‌توجه‌به اینکه هر روزه میزان مصرف از انواع کاغذ چاپ افزایش یافته است، باید توجه داشته باشیم که برای کنترل هزینه هایمان با توجه به نیاز بهترین انتخاب را در نظر بگیریم. در این مقاله سعی داشتیم در نظر گرفتن معیارهای مختلف انواع کاغذهای چاپ را معرفی کنیم .

4 فکر در مورد “ انواع کاغذ مورد استفاده در صنایع مختلف

 1. مجید گفت:

  من تازه دفتر فنی زدم و این مقاله خیلی به دردم میخوره

 2. بهار گفت:

  واقعا نمی دونستم انقدر تنوع کاغذ داریم و اسم چند تاشونا اصلا نشنیده بودم ❤

 3. HadiKh گفت:

  لطفا یه مقاله ام درباره ی انواع سایز کاغذ و مقوا بزارید؟؟؟

 4. HadiKh گفت:

  لطفا یه مقاله ام درباره ی انواع سایز کاغذ و مقوا بزارید ????

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.