طراحی تراکت در برندسازی و تبلیغات

آنچه در این مقاله می خوانید

طراحی تراکت

چقدر با طراحی تراکت تبلغاتی آشنا هستید؟ آیا می‌خواهید با طراحی حرفه‌ای تراکت آشنا شوید؟ تراکت‌ها یکی از روش‌های پرکاربرد در حوزه تبلیغات و بازاریابی هستند. بنابراین، طراحی تراکت تبلیغاتی به‌عنوان یک فرایند خلاق و حساس، امکان ارتباط موثر و درخشان با مخاطبان را فراهم می‌کند.

در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که تراکت چگونه یک روش تاثیرگذار برای تبلیغ هر کسب و کاری است. اگر می‌خواهید که با تراکت تبلیغاتی شما مانند کسب و کارهای دیگر به راحتی دور انداخته نشوند، باید با اصول طراحی جذاب آشنا باشید. پس در ادامه همراه باشید تا این موضوع را کاملا شرح دهیم.

تراکت چیست؟

تراکت یک ابزار بازاریابی چاپی است. ابعاد کاغذی که شعار و محتوای تراکت روی آن چاپ می‌شود، ۲۱۰ در ۱۴۸ میلی‌متر است. از تراکت برای تبلیغ یک محصول، خدمات یا رویدادها استفاده می‌کننددر واقع آنها بسیار شبیه به پوستر عمل می‌کنند. هدف از چاپ این طراحی جلب توجه است اگر این استراتژی بازاریابی جواب دهد، افراد با مشاهده تراکت اقدام به تماس، بازدید از یک وب سایت یا مشاهده رسانه‌های اجتماعی درج شده روی تراکت می‌کنند.

تراکت جذاب | چاپ تراکت در اصفهان

تراکت جذاب

استفاده از تراکت برای چه کسانی مفید است؟

اغلب تراکت‌های تبلیغاتی در مکان‌های پررفت‌و‌آمد یا مکان‌هایی که مردم به دلیل خاصی جمع شده‌اند، برای تبلیغات محصولات خاص دست‌به‌دست می‌شوند. تراکت‌های تبلیغاتی را می‌توان تا زد و در پاکتی گذاشت و برای مشتریان فرستاد تا آنها را از خبرهای جدید مطلع کرد یا محصول خاص و جدیدی از شرکت را به آنها معرفی کرد. در یک کلام می‌توان گفت تراکت چاپی هدفش جلب توجه است.

هرچه در طراحی تراکت حساسیت بیشتری به خرج دهیم. سلیقه رنگی خلاق در کنار با کیفیت بودن چاپ باعث می‌شود زودتر به هدفمان برسیم. در اکثر اوقات عمر تراکت‌های تبلیغاتی کوتاه است و بیشتر در مواقعی که می‌خواهیم خبررسانی در رابطه با رویدادی خاص در زمانی خاص انجام دهیم کاربرد دارند.

از مواردی که می‌توان به‌عنوان کاربردهای تراکت‌های تبلیغاتی دانست، اشاره به تخفیف‌های فروشگاهی و یا تخفیف محصول‌های شرکت در زمان خاص است. به‌دلیل‌اینکه عمر تراکت‌های تبلیغاتی گلاسه یا تحریر کوتاه است، پیشنهاد می‌شود از کاغذهای با گراماژ بالا در تولید تراکت‌ها استفاده نکنیم. فقط در مواقعی که می‌خواهیم دستور کار دستگاهی را روی آن چاپ کنیم، برای بیشتر شدن عمر آن از کاغذهای با گراماژ بالاتر استفاده می‌شود.

به صورت خلاصه می‌توان گفت که استفاده از تراکت‌ها در موارد مختلفی مشهود است که از موارد بارز موارد زیر را می‌توان نام برد:

 • رویدادها: جشنواره‌های موسیقی، جشنواره‌های غذا، رویدادهای ورزشی
 • کسب و کار: استارتاپ‌ها، کسب و کارهای مرتبط با برق، امور مالی
 • مهمانی‌ها: کریسمس، تولد، کارناوال
 • خیریه: آگاهی از نحوه جمع آوری کمک‌های مالی، رویدادهای خیریه
 • سیاسی: مبارزات انتخاباتی، گفتگوها،اطلاعات نامزدها

مزایا استفاده از ترکت | چاپ تراکت در اصفهان

مزایا استفاده از ترکت

طراحی حرفه‌ای تراکت باید شامل چه مواردی باشد؟

معمولا همه به‌دنبال راهکاری هستند که تراکت‌های خود را جذاب‌تر کنند تا بدین وسیله افراد بیشتری نسبت به دریافت آن ترغیب نشان دهند. برای طراحی تراکت تبلیغاتی مناسب که خیره‌کننده باشد باید یک سری استانداردهای طراحی رعایت شود و درعین‌حال تفاوت را با طراحی ویژه به رخ بینندگان بکشد.

در واقع به‌راحتی می‌توان گفت که رعایت استانداردهای طراحی تراکت تبلیغاتی تاثیرگذاری بسیاری در مخاطب دارد و حتی تاثیر آن امکان دارد بیش از هزاران نوآوری در طراحی باشد. مجتمع چاپ و بسته بندی داوین به عنوان یکی از برترین مراکز چاپ در اصفهان شما را با تمامی استانداردهای طراحی تراکت تبلیغاتی آشنا خواهد کرد.

مشخص نمودن جامعه هدف

در درجه اول باید جامعه هدف برای تراکت مشخص شود. شما در هر صنفی مشغول به کار باشید یا برای انجام هر کار تبلیغاتی در ابتدا باید به جامعه هدفتان تسلط کامل پیدا کنید و شناخت خوبی را از آن به دست آورده باشید.

به کارگیری عناوین ویژه و جالب

سعی کنید در طراحی تراکت از عناوین جذاب استفاده کنید. در این مورد لازم است خود را به جای مخاطب هدفتان تصور کنید. چه کلماتی شما را به وجد می‌آورد؟ چه عناوینی توجه شما را جلب می‌کند؟ عنوان هر نوشته اولین چیزی است که مردم به آن توجه می‌کنند. اگر شما اندکی هوشمندانه برخورد کنید از عناوین ویژه برای تراکت خود استفاده می‌کنید تا در نگاه اول توجه مخاطب را جلب کنید.

نشان دادن تمایز از رقبا

قطعاً در هر صنفی تعدادی رقیب کاری وجود دارند که تمایل هر فردی پیشی گرفتن از رقبا است. برای پیشی گرفتن از رقبا لازم دارید تفاوت خود و برندتان را از آنها مشهود کنید. برای این منظور لازم است که تمایز خود را به صورت برجسته در تراکت در نظر بگیرید. به‌عنوان‌مثال از فونت‌های متفاوت و برجسته استفاده کنید تا تفاوت خود را با سایر هم صنفان  مشخص سازید.

آشنایی مخاطبان هدفتان با برتری‌های برند خود

شما باید مخاطب هدفتان را با ویژگی‌هایی که باعث برتری یافتن شما نسبت به سایرین می‌شود آشنا کنید. برای این منظور باید به این فکر کنید که مخاطبان چرا باید از بین رقبا شما را برگزیند. در واقع برتری برند شما نسبت به سایر رقبا در چه چیزی است؟

اجتناب از طراحی تراکت تبلیغاتی شلوغ

یکی از نکات مهم که همواره باید در نظر داشته باشیم این است که در حد امکان باید از طراحی تراکت تبلیغاتی شلوغ و انبوه از اطلاعات بپرهیزید. برای این منظور باید از جملات کوتاه و تاثیرگذار استفاده کنید. با این کار باعث می‌شوید مخاطبانتان با یک نگاه اجمالی به تمام جزئیات کار شما واقف شوند.

بهره‌گیری از المان‌های بصری جذاب

مهمترین نکته‌ای که در طراحی تراکت تبلیغاتی وجود دارد استفاده از المان‌های بصری است. بنابراین، باید از اشکال هندسی و عکس‌های مناسب در طراحی تراکت استفاده شود. همچنین للازم است کهدر انتخاب این المان‌های بصری سختگیری ویژه‌ای داشته باشید، نکته حائز اهمیت دیگر در مورد این المان‌ها این است که در جای مناسب استفاده شود.

تاثیری که عکس در جذابیت یک تراکت دارد موضوعی غیر قابل انکار است و مستلزم توجه ویژه‌ای خواهد بود. در انتخاب عکس‌های تراکت توجه داشته باشید که استفاده از عکس محصولات به صورت کاملاً نامحسوس برند شما را تبلیغ می‌نماید.

انتخاب روش چاپ درست

شاید پس از طراحی تراکت تبلیغاتی چاپ مهمترین تاثیر را بر بیننده بگذارد. به‌همین‌منظور باید نهایت دقت را در انتخاب چاپخانه داشته باشید. بهترین روش چاپی برای چاکت خود انتخاب کنید تا نتیجه بهتری از آن دریافت کنید. نکته مهم دیگری که در مرحله چاپ حائز اهمیت است انتخاب نوع کاغذ تراکت تبلیغاتی است. سعی کنید کاغذهایی که از مرغوبیت بیشتری برخوردار هستند از جمله کاغذهای گلاسه در گرماژ مختلف را برای تبلیغات خود برگزینید.

تراکت حرفه ای | چاپ تراکت در اصفهان

تراکت حرفه‌ای

چگونه یک تراکت حرفه‌ای طراحی کنید؟

برای طراحی تراکت حرفه‌ای، مطمئن شوید که تراکت شما ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • جذابیت: تراکت شما باید به اندازه‌ای جذاب باشد که مردم را وادار کند آن را به طور کامل بخوانند.
 • هدفمند: شما باید مستقیماً با مخاطبانی که هدف آن است، صحبت کند.
 • آموزنده: مردم باید بدانند که کسب و کار شما چیست و چه کمکی به آنها می‌کند.
 • متقاعد کننده: تراکت تبلیغاتی شما باید به گونه‌ای باشد که مردم با دیدن آن، برای خرید محصول یا آگاهی از خدمات کسب و کار شما متقاعد شوند

کلام آخر

طراحی تراکت به‌عنوان یک فرایند خلاق و حساس، نقش مهمی در تبلیغات و ارتباط موثر با مخاطبان دارد. با استفاده از عناصر کلیدی مانند عنوان جذاب، تصاویر زیبا، متن‌های اثربخش و اطلاعات تماس به همراه استفاده از روش‌های استراتژی، می‌توان طراحی تراکت‌هایی بسیار جذاب و کارآمدی ایجاد کرد. مجموعه داوین طراحی کارت ویزیت در اصفهان و طراحی تراکت را به صورت حرفه‌ای انجام می‌دهد و دیگر نیاز نیست که شما درگیر موضوعات طراحی اصولی تراکت و جذابیت آن شوید.

3 فکر در مورد “ طراحی تراکت در برندسازی و تبلیغات

 1. سعید مهدیان گفت:

  تراکت یکی از سنتی راه ها و تاثیرگذارترین را های جذب مشتریه و اگه درست انجام بشه مشتری قابل توجهی را جذب میکنه

 2. مهدی امانی گفت:

  طراحی یه تراکت خیلی تاثیر در جذب مخاطب داره اگه اشتباه انجام بشه ممکنه صدمه زیادی به فروش بزنه

 3. لیلا جعفری گفت:

  طراحی یک تراکت درست خیلی تاثیر در جذب مخاطب داره اگه اشتباه انجام بشه ممکنه صدمه زیادی به فروش بزنه و فقط موجب هزینه شده باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.