بررسی انواع کارتن و موارد مصرف آنها

آنچه در این مقاله می خوانید

انواع کارتن

امروز استفاده از انواع کارتن و مقوا در زندگی روزمره بسیار متداول و کاربردی است. برای اغلب بسته‌بندی‌ها، نیاز به انواع کارتن به خوبی حس می‌شود. کارتن‌ها کاربردهای زیادی دارند و می‌توان از آنها استفاده خلاقانه کرد و در نهایت دوباره بازیافت کرد و چرخم تولید بازگرداند.

انواع کارتن، در حفظ و انتقال اجسام و محصولات، نقش ضروری دارند. از جعبه‌های بسته‌بندی تا انبارهای عمده، این مواد، به ما در حفاظت از محتوا و سهولت در حمل و نقل کمک می‌کنند. در این مقاله انواع کارتن را بررسی می‌کنیم و به شما کمک می‌کنیم تا بهترین گزینه را برای نیاز خود انتخاب کنید

مصارف و کاربردهای انواع کارتن

این روزها از کارتن استفاده‌های مختلفی می‌توان کرد. آنها فقط برای بسته‌بندی به کار نمی‌روند و کاربردهای گوناگونی دارند که به چند مورد اشاره خواهیم کرد:

برای ذخیره‌سازی وسایل در انبار یا اسباب کشی

برای بایگانی کردن پرونده‌ها در ادارات و سایر اماکن

استفاده به عنوان ضربه‌گیر برای جلوگیری از آسیب دیدگی اجسام به شکستنی

برای محافظت گیاهان و کنترل علف‌های هرز

به عنوان حافظ و بسته‌بندی چاقو و اقلام تیز

انواع کارتن را از نظر ساختار کلی و همچنین کاربردها می‌توان به چند گروه تقسیم کرد که در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد.

انواع کارتن بر اساس ورق به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

جعبه مقوایی یا همون کارتن، شکل و شبیه به یک ظرف است که برای بسته‌بندی، حمل و نقل، ارسال و ذخیره سازی محصولات مختلف استفاده می‌شود. این محصول را با توجه به روش و مواد اولیه می‌توان با مقاومت‌ها، وزن‌ها و ارزهای مختلف تنظیم و ایجاد کرد.به طور کلی کارتن‌ها به سه دسته تقسیم خواهند شد که در ادامه با انواع آن آشنا خواهیم شد:

کارتن سینگل: این کارتن قیمت پایینی دارد اما برای بسته‌بندی‌های کالاهای سنگین نامناسب است؛ زیرا فاقد ورقه‌های فیبر چین خورده است و مقاومت زیادی ندارد.

کارتن دوجداره: جایگزین خوبی برای جعبه‌های چوبی است، نمی‌شکند و مقاومت خوبی دارد؛ بنابراین بیشتر برای کالاهای صنعتی استفاده می‌شود.

کارتن سینگل دوجداره: این نوع از کارتن خود شامل ۴ زیر گروه است.

سی فلوت: کارتنی همه کاره است که در ضخامت ۷ تا ۴۰ سانتی‌متر تولید می‌شود.

بی فلوت: این کارتن با ضخامت کم در حدود دو و نیم سانتی متر تولید می‌شودکه برای محصولات کوچک و سبک وزن مناسب است.

ای فلوت: در برابر چین خوردگی مقاومت می‌کند و گزینه خوبی برای چاپ یا تولید جعبه‌های کوچک مانند جعبه پیتزا است. ضخامت آن در حدود هفت و نیم سانتی‌متر است.

آر فلوت: این نوع کارتن قابلیت استفاده از امکانات چاپ را دارا است و با کورتون‌های بی فلوت، ضخامت یکسانی دارد.

معمولا یک ورق استاندارد از مقوا از سه جز ساخته می‌شود که عبارتند از یک ورق فلت‌دار که در مرکز قرار می‌گیرد و دو لایه کاغذ که نقش آستر بیرونی و داخلی را خواهند داشت. لایه‌ها با چسب محکم می‌شوند و به کارتن‌ها استحکام و ثبات می‌بخشد.

در تولید انواع کارتن، از کاغذهای مختلف استفاده می‌شوند که عوامل کلیدی محسوب می‌شوند و به طور کلی دو نوع از کاغذ در ساخت کارتن کاربرد بیشتری دارد، نام این دو نوع کاغذ کراپ و تست است.

تقسیم بندی کارتن‌ها از نظر ساختار کلی چگونه است؟

انواع کارتن را می‌توان در دو گروه کلی ساختار ظاهری و ساختار ماهیتی بررسی کرد ساختار ماهیتی یا جنس کارتن درباره نوع ورق کارتن، تعداد لایه‌ها و جنس کاغذ هر لایه است و به دلیل گستردگی انواع ورق و کاغذ هر یک از این موارد در مطالبی جداگانه مورد تحلیل و بررسی قرار داده‌ایم.

ما در این بخش انواع کارتن‌ها را از نظر ساختار ظاهری یعنی ظاهر گرافیکی و ظاهر هندسی در چهار دسته کارتن دایکاتی ،کارتن لمینتی، کارتن با چاپ مستقیم و در آخر کارتن معمولی بررسی می‌کنیم.

کارتن معمولی

بعضی از بسته‌بندی‌ها که شکل هندسی در آنها از اهمیت کمتری برخوردار است به ساده‌ترین حالت تولید می‌شود. این کارتن‌ها را کارتن معمولی یا کارتن چاک و برش اطلاق می‌کنند.

اغلب اوقات کارتن‌های مادر از نوع کارتن‌های معمولی می‌باشد چرا که محصولات ابتدا در کارتن‌های کوچک‌تر بسته‌بندی‌های مناسب می‌شوند و سپس تعدادی از آنها در کارتن بزرگتر که کارتن مادر گفته می‌شود به عنوان بسته‌بندی مرحله ۲ قرار می‌گیرد و معمولاً محصول قبل عرضه از کارتن‌های مادر خارج شده است.

کارتن معمولی

کارتن دایکاتی

یکی از جاذبه‌های کارتن، شکل هندسی آن است و هر چه محصولی که قرار است، بسته‌بندی شود لوکس و گران بهاتر باشد صاحبان محصول کوشش می‌کنند از جعبه‌های خاص استفاده کنند و با این جاذبه هرچه بیشتر توجه مشتری را به محصول خود معطوف نمایند. همین امر باعث رقابت بین تولیدکنندگان و در نتیجه خلق و ابداع تنوع زیادی در شکل ظاهری کارتن شده است.

کارتن دایکات

کارتن لمینتی

در کارتن لمینتی طرح گرافیکی آن بر روی مقواهایی با گرماژ حدود ۱۸۰ گرم و با دستگاه چاپ حافظ و به صورت پوستر آماده می‌شود. سپس پوستر بر روی ورق کارتن چسبانده می‌شود.

کارتن با چاپ فلکسو

در این روش با توجه به نوع دستگاه چاپ از طرح‌های تک رنگ تا ترکیب چهار رنگ به طور مستقیم بر روی کارتن چاپ می‌نمایم. این روش چاپ مستقیم از چاپ فلکسو می‌گویند.

کارتن بوش

این نوع کارتن‌ها ماهیت کالا را به خوبی حفظ می‌کندو سالم نگه می‌دارد؛ بنابراین برای بسته‌بندی مواد غذایی، مایعات پودرها و مواد نیمه جامد مناسب هستند.

کارتن راه راه

بیشتر برای ارسال کالاهای فروشگاهی، بسته‌بندی وسایل هنگام جابجایی یا اسباب کشی استفاده می‌شود؛ زیرا مقاومت بالایی دارند که به دلیل وجود سه لایه است. به طوری که یک لایه موج‌دار در وسط دو لایه مسطح خارجی دیگر قرار گرفته است.

یکی از انواع کارتن‌های سفت و سخت کارتن‌های راهراه است و معمولاً اکثر افراد آنها را به اسم جعبه مقوایی قهوه‌ای به یاد می‌آورند که زمان بسته‌بندی لوازم برای نقل مکان به خانه جدید استفاده می‌شود که در دنیای بسته‌بندی، کارتن‌های راهراه اسم رایج جعبه‌های حمل و نقل یا بسته‌های اصلی را دارند و هدف استفاده از آنها می‌تواند فرستادن کالاهای آماده خرده فروشی یک شرکت به فروشگاه‌های مختلف باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله صنعت چاپ و بسته بندی را مطالعه کنید.

کارتن‌های مونو

این کارتن‌ها تنوع زیادی دارند در سبک‌ها، مدل‌ها و اندازه‌های گوناگونی در بازار موجود هستند. بر حسب نوع کالا و برند تجاری، رنگ و طرح چاپی روی کارتن متفاوت است. قیمت کارتن بسته‌بندی مونو بستگی به طرح، سایز، چاپ کارتن و تیراژ سفارش داده شده دارد.

کارتن چند لایه

این مدل کارتن که به کارتن چند لایه معرف هست در بین انواع بسته‌بندی کارتن دوام بسیار بالایی به همراه ویژگی بالشتک دارد تا افراد آنها را برای جابجایی محصولات بسیار با ارزش، شکننده یا سنگین استفاده کنند. این نوع از کارتن بسته‌بندی معمولاً در تیراژ بالا از لحاظ قیمت کارتن بسته‌بندی به صرفه‌تر می‌باشد. پس در هنگام سفارش کارتن بسته‌بندی حتماً به این نکته توجه لازم را داشته باشید.

معمولا جعبه و کارتن بسته‌بندی چند لایه شامل کارتن‌های سه لایه، تون‌های ۵ لایه و کارتن‌های هفت لایه هستند. از ویژگی‌های کارتن چند لایه می‌توان به چند مورد اشاره‌ای کرد. کارتن بسته‌بندی ۵ لایه مناسب برای اسباب کشی و انبار کردن اجسام بزرگ برای مدتی طولانی، استفاده از کارتن‌های سه لایه به عنوان کارتن‌های پستی و در آخر کارتن‌های هفت لایه به عنوان کارتن بسته‌بندی مناسب محصولات سنگین و بزرگ است.

کارتن پنجه‌دار

کارتن‌های پنجره‌ای برای نشان دادن محصولی که در آن قرار می‌گیرند، طراحی شده‌اند. این‌ها به شکل کاغذ لمینت شده با لیتو تولید می‌شود. کاربرد این کارتن‌ها بیشتر برای لوازم زینتی، آرایشی، اسباب بازی و کادو است.

کارتن مقوای مثلثی

این نوع کارتن از سه لایه مقوایی تشکیل شده است که از طریق چسب و هم تیغی به هم متصل شده‌اند. کارتن مقوا مثلثی با قدرت فشاری و مقاومت در برابر ضربه‌ها و لغزش بالا، برای حمل و نقل محصولات سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کارتن مقوای منحنی شده

این مدل کارتن که دارای مقوای منحنی شده از نظر استحکام و زیبایی یکی از بهترین انواع کارتن است. این نوع کارتن با تنظیم شکل و منحنی‌ها، قادر به بسته‌بندی و حفظ امنیت محصولات منحصر به فرد است.

سخن آخر

به طور کلی، هر کدام از انواع کارتن فوق برای نیازهای خاص خود قابل استفاده هستند. بسته‌بندی محصولات، نقش بسیار مهمی در حفظ کیفیت و تحویل سالم آنها دارد امیدواریم که با اطلاعاتی که در این مقاله ارائه دادیم، بهترین انتخاب را برای کارتن مورد نیاز خود داشته باشید.

3 فکر در مورد “ بررسی انواع کارتن و موارد مصرف آنها

 1. شکوه گفت:

  موارد استفاده کارتن سینگل بیشتر چه چیزهایی هست؟

  1. داوین گفت:

   کارتن‌های سینگل، که به آنها همچنین کارتن فلوتینگ یا کارتن خفیف گفته می‌شود، در بسیاری از صنایع و بخش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. بعضی از کاربردها رو بهتون میگیم مثل کارتن هایی که برا یبسته بندی محصولات استفاده میشه یا کارتن هایی که تو پست ازشون برای ارسال استفاده می کنند.

 2. سعید عشیق گفت:

  ما برای ارسال کالاهامون از کارتن سه لایه استفاده می کنیم و یه استعلام قیمت می خواستیم از قیمت و اگر چاپ بخواییم می تونید برامون بزنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.